середа, 17 квітня 2019 р.

Радник з освіти та науки Сергій Бабак

Так, я(вважайте це Сергій Бабак) консультую Владимир Зеленский з жовтня минулого року, як експерт з освіти і науки. Я щиро вірю в те, що роблю сам і в те, що робить Володимир. Це моя позиція і маю на це право. Але агітації тут не буде. Буде про інше.

Останнім часом поширюється купа бруду на всю команду, зокрема і на мене. Я з самого початку знав, на що йшов і що на нас чекатиме. Ще тоді, коли рейтинг кандидата був біля 6%, а вірили в його перемогу 1,5-2%, а не 60% як зараз.
За цей час викладено багато негативної інформації в мережі щодо освіти в команді кандидата, дещо правдиве, а дещо ні.

От зараз буде як раз про це.
1. Відео-блог, де головну роль грають 4000 доларів зарплати вчителям.
Цьому блогу вже місяць, але я вирішив до нього повернутися зараз, тому що розігнаний неперевірений фейк зараз активно згадується як факт.
Отже, про влог.
За тиждень команда отримала десятки тисяч пропозицій і коментарів до програми кандидата в Президенти України. З них майже тисячу до розділу про освіту і науку, які опрацювати було не просто, але ми це зробили.
Далі – серед цих коментарів обрали ті, що демонстрували глибину розуміння проблем і конструктивні пропозиції для їх вирішення, а авторів запросили до Києва в штаб для обговорення і спільного опрацювання всіх коментарів до програми. Це був сліпий вибір, такий собі експеримент, ми не знали, хто автори коментарів.
В результаті зібралося більше 10 авторів коментарів з різних куточків країни: від вихователя дитячого садочку до професора в іноземному університеті.
У відео-блозі, який подивилося більше 500 000 людей, один з експертів говорив про коментар до програми, в якому було запропоновано підвищити зарплату вчителям до 4 000 доларів.
І він порахував, що для цього потрібно 200 млн доларів на рік…
Так, він очевидно помилився в елементарних розрахунках.
Це швидко розігнали в мережі: експерти Зе не вміють рахувати, сам Зе не вміє рахувати, освітній експерт в Зе – не експерт, до чого вони приведуть країну і т.д.
Запрошеного експерта, який помилився в розрахунках можете загуглити самі, дізнаєтесь багато цікавого. Хоча, я все ж вважаю, що кожен може помилятися і хейтити за це людину не варто.
Через декілька секунд після цих підрахунків в блозі є й мої слова, що це не фантастичні цифри і їх можна забезпечити. Слухайте, зустріч в нас була більше 8 годин, з Володимиром ми із запрошеними експертами говорили близько години, і ці слова стосувалися іншого питання.
А скільки в Україні вчителів – ми чудово знаємо і рахувати вміємо. Наприклад, за тиждень-два до цього блогу вийшов мій матеріал в Українському інститут майбутнього, який викликав шалене обурення в МОН і купу яду на мою адресу і адресу Українського Інституту майбутнього, де описана поточна ситуація з інфраструктурою середньої освіти і фінансуванням:
https://www.uifuture.org/publications/news/24585-nova-ukrainska-shkola?fbclid=IwAR3HM4zGPR5nNdsALnbXsVdAR9_dT9hsWL0pI_V5C8JxDeqHL2brRjLSWjY

І можна було б поставити крапку, але хочеться звернути увагу на інше.

Нікого не цікавить зарплата вчителів, всіх цікавить хайп на критиці кандидата в Президенти. В коментарях сотні вихователів, вчителів і викладачів писали: що ж це таке, чому ніхто не хоче обговорювати наші проблеми? Чому не хочуть обговорювати питання нашої зарплати? Чому обговорюють тільки арифметику?

Єдиним фактом з-поміж цього фейку є низька зарплата педагогів, тих людей, що навчають наших дітей, готують їх до дорослого життя. Більше третини коментарів педагогів до програми просто кричали: благаємо, підніміть нам зарплатню, ми просто не можемо виживати! Може, 4000 доларів на місяць - малореальна для нашої країни сума, але як ви думаєте: якою повинна бути зарплата вчителя?

Ми, на жаль, дивимось на форму, а не на проблему. Її простіше висміяти, ніж вирішити.

2. Вчора вийшла стаття в Дзеркалі тижня, в якій колишня заступниця Міністра освіти і науки критично розбирає
https://dt.ua/EDUCATION/zelene-svitlo-nekompetentnosti-osvitnya-ekspertiza-kandidata-v-prezidenti-308617_.html
моє інтерв’ю журналу «Країна», яке вийшло тиждень тому: https://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_cerez-20-rokiv-v-ukrayini-ne-bude-komu-pracyuvati/896326
Тут варто звернути увагу на декілька моментів.

Перший, і дуже важливий. Процитую авторку: «Так, експерт озвучував тези про те, що Зеленський підніме зарплату вчителям до 4 тисяч доларів, і що для цього начебто треба всього лише додаткових 200 мільйонів доларів на рік.»
Ось так фейк стає правдою, дивись пункт 1 цього посту.
Може, авторка забула, що писали про неї (можете самі погуглити). Це розтиражували багато видань, і так фейк став правдою. Хоча на ReformsF*ckUpNight вона як раз про це і розповідала у своєму виступі про постправду. Тож, скорше, гарно засвоїла механізм маніпуляції та поширення фейків.

Другий. «Сергій Бабак стверджує: "У нас страшенна невідповідність професій, за якими готують у вищих навчальних закладах, до затребуваних на ринку. Торік 29 мільярдів гривень виділили на держзамовлення. 30 відсотків — це економіка і право. Нащо? На ринку вже зараз 10 юристів на одну вакансію". У цьому твердженні — три цифри. І всі три — хибні.»
Далі авторка доводить, чому ці цифри хибні.
Що 29 млрд. грн це не тільки вища освіта, а й молодші спеціалісти, яких вона не вважає вищою освітою, хоча статистичний збірник «Вища освіта в 2017 році» Державної служби статистики України вважає саме так: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/publosvita_u.htm
Що 30% держзамовлення на економіку та право - це неправда. І тут вона абсолютно права. ЦЕ МОЯ ПОМИЛКА! Визнаю і щиро прошу вибачення у видання та читачів! Ми знайшли цю помилку після виходу інтерв’ю, навіть знайшли звідки вона взялася – в загальному випуску вищих навчальних закладів частка економіки та права склала 30%. (Той самий статистичний збірник, вкладка 2.4). Насправді, частка в держзамовленні 2018 року цих спеціальностей склала близько 14% (якщо не помиляюся). Це не знімає з мене відповідальності і я ще раз наголошую – це моя помилка!
Ну і що 10 юристів на одну вакансію – це не правда, тому що: «Дослідження Міністерства юстиції показують, що у 2017–2018 роках на одну вакансію юриста претендувало 7–8 осіб, а не 10, як стверджує Бабак.» А от HR-компанії, на відміну від Мінюсту і авторки, вважають інакше, навіть координатор проектів ОБСЄ вважає, що в Україні 11 юристів на одну вакансію:https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2432578-v-ukraini-na-odnu-vakansiu-urista-pretenduut-11-osib.html
Можна і далі розбирати на цитати статтю цієї авторки, але хочеться сказати про інше.
Маніпуляції, підміна понять, хайп і хейтерство, бажання підмінити вирішення проблем обговоренням змін форми (власне, етимологічно, слово «реформа» означає зміну форми) набули неймовірних масштабів не тільки в суспільстві, а й в експертних середовищах.
Та навіть, якщо не 14%, а 10% держзамовлення йде на підготовку юристів та економістів – це щорічно майже 3 млрд. грн. не державних грошей, а грошей платників податків – НАШИХ З ВАМИ грошей. Питання залишається в силі: навіщо так витрачати наші гроші? Подивіться на кількість економістів і юристів на одну вакансію за посиланням вище або погугліть самі.
Експерти розглядають арифметику, замість:
- публічного обговорення того, що державне замовлення на підготовку фахівців не виконує функцію, закладену навіть в свої назві, і що воно є, більшою мірою, прихованим способом фінансування університетів
- обговорення того, що державне замовлення на підготовку фахівців заочно – це взагалі профанація в українських реаліях якості освіти
- обговорення того, що платники податків витрачають на підготовку студента-бюджетника подекуди в рази більше ніж платить студент-контрактник в одному і тому ж університеті, на одній спеціальності та навіть в одній групі.
І цей перелік можна продовжувати майже безкінечно.
Стає сумно за освітнє та наукове експертне середовище, яке, до речі, на відміну від IT-спеціалістів, юристів, економістів, медиків та інших навіть не спробувало ініціювати зустріч з кандидатом в Президенти України для того, щоб донести свою позицію, запропонувати зміни в свої сфері, запропонувати експертизу, взяти на себе відповідальність за зміни і наполегливо працювати заради кращого майбутнього. Бо простіше ловити хайп на хейтерстві і писати блоги та коментарі в ФБ.
Так, я іноді помиляюсь, я жива людина, але не боюся брати на себе відповідальність. І вся команда Володимира Зеленського готова взяти на себе відповідальність. Ми щиро віримо в можливості змінити систему, в те, що ми гідні кращого життя, ми зробили свій вибір – і підемо до кінця!

П.С. А хейтити за моє інтерв’ю аналітичний центр «Український інститут майбутнього», який фінансується не за гранти чи державні кошти, а за внески засновників і благодійні пожертви, експерти якого працюють подекуди парт-тайм і без зарплатні, тому що вірять в можливості створення кращого майбутнього нашої країни – це дно…  


  Серед засновників Українського інституту майбутнього Антон Герещенко і Тарас Березовець

Серед напрямків діяльності

Національна безпека та оборона - директор напряму Тарас Березовець.
Економіка - директор напряму Анатолій Амелін, експерт – Ольга Хоменко, Яна Лаврик, Андріан Прокіп;

Правоохоронна та судова система - директор напряму Антон Геращенко, експерт - Денис Монастирський, Тетяна Ющенко.

Освіта та компетенції майбутнього - експерт Микола Скиба.

Виконавчий директор "Українського інституту майбутнього" - Віктор Андрусів.

Немає коментарів:

Дописати коментар